Results

2015 Results

2015 FINAL SCORESHEET

 2014 Results

Scoresheet 2014

 2013

Class 2- 451cc and above 4 stroke

1st           Jehi Willis                             23           7 Laps                    4:28:13

2nd          Luke Clay                             35           6 Laps                    4:00:34

3rd           Simon Boyd                        6             6 Laps                    4:29:18

 

Class 3- Up to 250cc Stroke

1st           Travis Ryder                       364         5 Laps                    4:22:57

2nd          Ange Photopoulous           276         5 Laps                    4:34:16

3rd           Bec McGregor                   382          3 Laps                    4:00:30

 

Class 4- Up to 250cc 4 Stroke

1st           Tom O’Connell                  634        6 Laps                   4:12:21

2nd         Kevin O’Bryan                 812         5 Laps                    4:18:06

3rd          Dylan Barnden               715         4 Laps                    4:02:49

 

Class 5- 251cc -450cc 4 Stroke

1st           Coby Willis                            3            7 Laps                    4:38:56

2nd          Cam Shultz                          43           6 Laps                    4:00:47

3rd           Alex Michelle                     687         6 Laps                    4:05:43

 

Class 6- Vets 40 plus years No Bike Limitations

1st           Chris Field                           748         6 Laps                    4:30:52

2nd          Rob McGregor                  836         6 Laps                    4:34:49

3rd           Peter Reading                   X             5 Laps                    4:02:14

Class 7- Pony Express

1st           Rolland Nicholls

                Rhys Wilson                        54           4 Laps                  4:20:11                 

2nd          Wade Radisich          

                Nathan Vomerio              777         3 Laps                  4:18:57

 

Class 8- Quads

1st           Matt Lord                            11           4 Laps                    4:03:34

2nd          Chad Lewis                         44           4 Laps                    4:20:06

 

Peckys Tough Enough award- Bec Mc Gregor

 

2013 Willare Top 10 Outright

1st          Jehi Willis                     23                    7 Laps  4:28:13

2nd        Coby Willis                      3                    7 Laps  4:38:56

3rd        Luke Clay                       35                    6 Laps  4:00:34

4th        Cam Shultz                    43                    6 Laps  4:00:47

5th        Alex Michelle              687                    6 Laps  4:05:43

6th        Michael Stephens       M10                  6 Laps  4:10:38

7th        Steve Quinn                 201                    6 Laps  4:10:50

8th        Tom O’Connell            634                   6 Laps  4:12:21

9th        Byron Newbold           47                     6 Laps  4:18:48

10th      Michael Kennedy        646                  6 Laps  4:18:57            

Holdfast Hottest Lap- Jehi Willis 36:51 Lap 4

Willare Overall scoresheet 2013 FINAL Overall

 

 

2012 RACE RESULTS

Top 10 outright

Position Rider Bike # Laps Time
1st Brett Beaumont 209 6 4:04:43
2nd Adam Clay 46 6 4:06:35
3rd Coby Willis X96 6 4:07:28
4th Tom O’Connell T4 6 4:09:57
5th Josh Halford 32 6 4:16:59
6th Simon Boyd 203 6 4:19:00
7th Alex Mitchelle 687 6 4:23:54
8th Clint Grohn 3 6 4:24:25
9th Michael Stephen M10 6 4:30:33
10th Aidan Chamberlain X11 6 4:32:58

 

 

 

 

 

 

 

Class Outrights

Class 1 -251 cc and above 2 stroke

1st Michael Stephen         6  Laps           4:30:33

2nd Aidan Chamberlain    6 Laps            4:32:58

3rd Kenny Mc Gonnell      6 Laps            4:38:02

 

Class 2-251 cc and above 4 stroke

1st Jarrod Thwaities          6 Laps            4:41:54

2nd Rowan Thwaities        5 Laps            4:16:21

3rd Nigel Lawrence             5 Laps            4:33:57

 

Class 3- up to 250 cc 2 stroke

1st Clint Grohn                    6 Laps            4:24:25

2nd Jack Oddy                     5 Laps            4:16:07

3rd Travis Ryder               5 Laps            4:19:55

First Female across the line: Rebecca McGregor

Class 4 -126cc to 250cc 4 stroke

1st Kevin O’Bryan              5 Laps            4:00:29

2nd Shane Sercombe         5 Laps            4:25:24

3rd Glen Watson                 4 Laps            4:03:13

 

Class 5- 251cc to 450cc 4 stroke

1st Brett Beaumont          6 Laps            4:04:43

2nd Adam Clay                     6 Laps            4:06:35

3rd Coby Willis                    6 Laps            4:07:28

First Yamaha across the line: Adam Clay

Class 6 –Veterans (40 + years no bike limitations)

1st Robert McGregor        6 Laps            4:40:30

2nd Jeremy Chown             6 Laps            4:42:23

3rd Damien Slate                5 Laps            4:06:23

Class 7 –Pony Express (no bike limitations)

1st– Shane and Dylan Mc Crum

Class 8 – Quads (no bike limitations)

1st Steve Versteegen       5 Laps            4:18:50

2nd Matt Lord                      4 Laps            4:17:42

3rd Troy Gibson                   3 Laps            4:01:02

                                                                                                                                                           

Fastest Lap for 2012

Tom O’Connell

00:38:51 

 

 For all lap times 

Willare Overall scoresheet 2012

2011 RACE RESULTS

OUTRIGHT POSITIONS

1ST –           Jehi Willis                7 Laps            4.13.33                                                                                                                         Fast Lap Jehi Willis

2ND –           Ben Williams           7 Laps            4.31.09

3RD –           Clint Grohn              6 Laps            4.19.22

Click here to see the Outright/Class Results (213Kb)

Click here to see the Willare Scoresheet Final (123Kb)

 

TOP TEN

1ST –           Jehi Willis                          6TH –        Kevin Obryan

2ND –           Ben Williams                     7TH –        Doug Miller

3RD –           Clint Grohn                        8TH –        Rob McGregor

4TH –            Stewart Marshell               9TH –        Damien Slate

5TH –            Jarad Thwaites                 10TH –       Chris Field

Major Sponsors



  

  

Article Archive

Photo Of The Day

0